Bu otobüsler engellilere hizmet ediyor | Gaziantep Yerel Haber Sitesi
Ana Sayfa
Ana Sayfa >> Bu otobüsler engellilere hizmet ediyor29.12.2014 14:21

Bu otobüsler engellilere hizmet ediyor

Bu otobüsler engellilere hizmet ediyor


Temmuz ayı başında ulaşıma kazandırılan 96 yeni otobüs normal vatandaşların yanı sıra engelli vatandaşlara da hizmet veriyor.


Bu haber 1161 kez okundu.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Temmuz ayı başında ulaşıma kazandırılan 96 yeni otobüs normal vatandaşların yanı sıra engelli vatandaşlara da hizmet veriyor.

Tamamında engelli rampası bulunan otobüslerin ayrıca içinde de engelli koltuğu ve kemeri de yer alıyor. Otobüslerde ayrıca, tekerlekli sandalye ve koltuk değneği kullanan engelli vatandaşlar için de katlanabilir koltuk imkanı yer alıyor.

Manuel tipi engelli rampası ile hizmet veren otobüsler kentin her bölgesinde aktif çalışıyor. Demokrasi Meydan'ındaki otobüs durağında engelli rampasını rahatlıkla kullanarak binen engelli Tülay İletişim adlı vatandaş, daha önceki otobüslerde engelli rampası olmadığı için kullanamadığını, oysa yeni otobüslerde bulunan engelli rampasını rahatlıkla kullandığını söyledi.

İletişim, bu tür toplu taşıma araçlarının sayısının artması gerektiğini ifade ederek, "Böyle otobüslerin ulaşıma katılması bizim gibi engellilerin ulaşım sıkıntısını çözmesine yardımcı oldu. Ben bir engelli olarak daha önce birçok sıkıntılar yaşıyordum. Ancak şimdi bu engelli rampalardan rahatlıkla yararlanabiliyorum. Kendi başıma da yaralanıyorum, yardım alarak da yararlanıyorum. Benim gibi tüm engelli kardeşlerimizin otobüs ile seyahatı başlı başına bir sorundu. Şimdi bu sorunu yaşamayacağımızı ümit ediyorum" dedi.

Otobüslerin engelli dostu olduğunu dile getiren Tülay İletişim, daha önce evinin dışındaki yapmak zorunda kaldığı işleri için zorlandığını, ancak şimdi sayısı artan engelli rampalı otobüslerle işlerini rahatlıkla yapabildiğini vurguladı.

Gaziantep'te ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak olan 96 yeni otobüsün 50 tanesini 12 metrelik solo tipi doğalgazlı, 36 tanesinin ise 9 metrelik dizel, 10 tanesi ise 18 metrelik doğalgazlı araçlardan oluşuyor. Bu araçlarda vardiya sistemi ile yedekler dahil, 4'ü bayan 250 şoför görev yapıyor.


Etiketler: gaziantep

Diğer GAZİANTEP haberleri
Yorum Ekleyin
Üye Yorum
Gönder

Hava Durumu
http://www.fistikhaber.com/
*Her hakkı saklıdır. İzinsiz gösterilemez, çoğaltılamaz..
haberyazilimi.com - Fıstık Haber